Jungtinis Štabas

Lietuvos kariuomenės naujienos

Lietuvos išminuotojai Afganistane neutralizavo improvizuotą sprogstamąjį užtaisą

Rugsėjo 19 d. Afganistano Goro provincijos atkūrimo grupės vienuoliktosios Lietuvos karių pamainos (PAG-11) išminavimo padalinio kariai Čagčarano mieste, kur įsikūrusi PAG stovykla, neutralizavo improvizuotą sprogstamajį užtaisą.

Sprogmuo buvo paslėptas pralaidoje, per kurią vyksta didelis vietos gyventojų judėjimas. Pavojingą užtaisą rado ir apie tai Lietuvos karius informavo vietos gyvetojai.

PAG-11 išminuotojai nuvykę į vietą nustatė, kad tai improvizuotas sprogstamasis užtaisas. Dėl gausiai apgyvendintos teritorijos buvo nuspręsta evakuoti vietinius gyventojus iš pavojingos zonos, o pavojingo radinio neutralizavimo operaciją atlikti vietoje.

„Ruošiantis misijai Afganistane buvo skirta daug dėmesio žinioms apie improvizuotų sprogstamųjų užtaisų, kurie plačiai naudojami Afganistane, aptikimą, atpažinimą, jų sandarą, taip pat patirties pasidalinimui su ankstesniais PAG išminuotojais, ko pasekoje, galėjome sėkmingai nukenksminti pavojingą sprogmenį,“ – sakė PAG-11 išminuotojų skyriaus vadas kapitonas Darius Mineika.

Anot kpt. D. Mineikos, sunkiausia užduotis buvo sprogstamojo užtaiso neutralizavimo vietos atitvėrimas saugiu atstumu nuo smalsių vietos gyventojų.

Turimais Afganistano nacionalinio saugumo ir PAG duomenimis, rastas improvizuotas sprogstamasis užtaisas nebuvo nukreiptas prieš Afganistano nacionalinio saugumo arba Tarptautinių saugumo paramos pajėgų, kurių dalimi yra ir Lietuvos vadovaujama PAG, karius. Šis įvykis siejamas su konfliktine situacija tarp dviejų kandidatų siekiančių patekti į Afganistano žemesniuosius parlamento rūmus.

Tai jau ne pirmas kartas, kai PAG kontingento išminuotojai Goro provincijoje neutralizuoja improvizuotą sprogstamąjį užtaisą apie kurį praneša vietos gyventojai arba Afganistano nacionalinės policijos pareigūnai. PAG kariai taip pat dažnai vyksta į Goro mokyklas, kur vietinius vaikus moko kaip reikėtų elgtis suradus nesprogusius sprogmenis ar kitus sprogstamuosius užtaisus

Lietuvos vadovaujama PAG Gore – bendra civilinė ir karinė misija, NATO ISAF pajėgų dalis, kuri Goro provincijoje pradėjo veikti 2005 metų vasarą. Pagrindinė misijos užduotis – padėti Afganistano valdžiai plėsti įtaką provincijoje, užtikrinti saugumą ir sudaryti tinkamas sąlygas provincijai atkurti. Prielaidos Afganistane dislokuotoms tarptautinėms pajėgoms baigti misiją bus sudarytos tuomet, kai šalies nacionalinės saugumo pajėgos sugebės pačios užtikrinti valstybės ir gyventojų saugumą. Dabartiniu laikotarpiu, vykdant naująją NATO ISAF pajėgų Afganistane strategiją didelis dėmesys skiriamas Afganistano nacionalinių saugumo pajėgų rengimo projektams.

Dėl geografinės padėties ir menkai išvystytos infrastruktūros centrinėje Afganistano kalnuotoje dalyje esanti Goro provincija yra laikoma viena iš saugesnių provincijų šalyje. Nepaisant šio incidento, saugumo situaciją provincijoje kariai apibūdina kaip sąlyginai ramią. Gore kartais fiksuojamas sukilėlių judėjimas, kadangi provincija ribojasi su pietinėmis provincijomis, kuriose 2010 metų pradžioje buvo dislokuotos papildomos didelės sąjungininkų pajėgos. Lietuvos vadovaujama PAG Gore vis didesnį dėmesį skiria Afganistano nacionalinių saugumo pajėgų rengimui, todėl 2010 metų pabaigoje Gore planuojama įkurti Tarptautinę policijos operacinę mokymo ir sąveikos grupę (angl. Police Operational Mentoring and Liaison Team, POMLT).

Šiuo metu Afganistane tarnauja PAG vienuoliktoji Lietuvos karių pamaina (PAG-11), kurios daugumą sudaro Tauragės r. dislokuoto Lietuvos didžiojo kunigaikščio Kęstučio motorizuotojo pėstininkų bataliono kariai. Kęstučio batalionas PAG misijoje dalyvauja jau antrą kartą. Dauguma pamainos karių yra tarnavę Balkanuose, Irake, Afganistane.

Goro PAG stovykloje Čagčarane kartu su Lietuvos kariais ir civiliais tarnauja ir dirba Danijos, Gruzijos, Japonijos, Jungtinių Amerikos Valstijų, Lenkijos, Suomijos ir Ukrainos atstovai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *