Afganistano kariuomenė grūdinasi naujo pobūdžio kovose

Goro provincijos sostinė. Sešanbe (antradienis), lygiai 8 valandos ryto. „Tijarsei!“ („Ramiai!“) – komanduoja rikiuotės vadas kaip stygoms išsitempusiems kariams. Netrukus apie karių pasiruošimą jis raportuoja kandako (dari kalba – bataliono) vadui. Tokia rikiuote prasideda kiekvienas rytas Afganistano nacionalinės armijos bataliono bazėje, esančioje vos už kelių šimtų metrų nuo Lietuvos vadovaujamos Provincijos atkūrimo grupės (PAG) stovyklos. Dar mažesnis atstumas yra jaučiamas bendraujant lietuvių ir afganistaniečių kariams. Ir, nors pirmieji ANA kariai Goro provincijos sostinėje Čagčarane įsikūrė tik 2011 metų sausį, tačiau per šį trumpą laiko tarpą aktyvus bendradarbiavimas, pagarba vietinei kultūrai, papročiams ir tradicijoms išugdė tvirtą abipusę pagarbą ir pasitikėjimą. 

„Treniruojamės kartu, planuojame ir vykdome bendras užduotis, neretai ir valgome prie vieno stalo, o operacijų metu dalinamės sausu daviniu. Net ir laisvalaikiu randame daug ką bendro – prieš kelias savaites Nepriklausomybės dienai paminėti skirtame tinklinio turnyre pasitikrinome jėgas, o, svarbiausia, kaip tikri draugai gerai praleidome laiką. Tiesiog keičiamės ne tik savo žiniomis ir patirtimi, bet ir kasdieniais rūpesčiais bei džiaugsmais“, – paklaustas, kokie pagrindiniai lietuvių ir afganų karių draugystės ramsčiai, sako Karinių patarėjų grupės antrosios pamainos vadas (KPG-2) pulkininkas leitenantas Mantas Juozaitis.

Karinių patarėjų grupę sudaro įvairių sričių Lietuvos kariuomenės karinio rengimo instruktoriai, kurie bendrų pratybų ir operacijų metu perteikia savo žinias ir patirtį vietos saugumo pajėgoms.

Pagrindinis Goro provincijoje dislokuoto ANA dalinio tikslas – kartu su Afganistano nacionalinės policijos padaliniais užtikrinti stabilią saugumo situaciją provincijoje, vykdant operacijas savarankiškai, be NATO pajėgų pagalbos. Dabar Goro provincijoje dislokuotas kandako dydžio vienetas, kurį sudaro daugiau 300 karių: manevriniai padaliniai, žvalgybos ir logistikos paramos vienetai, išminavimo grupė bei sunkiosios ginkluotės kuopa. ANA batalionas yra ginkluotas lengvaisiais pėstininkų ginklais, kulkosvaidžiais, rankiniais granatsvaidžiais, sunkiaisiais minosvaidžiais, naudoja šarvuotą kovos techniką ir visureigius.

Provincijos atkūrimo grupė Gore veikia ne kaip kovinis, o atkūrimo procesu besirūpinantis ir civilių apsaugą užtikrinantis dalinys, todėl lietuvių kariai nėra įgalioti vykdyti priešiškų pajėgų persekiojimo ar neutralizavimo užduočių. Tokias užduotis yra pasirengę vykdyti Afganistano kariai. Puikus pavyzdys, iliustruojantis vietos saugumo pajėgų kompetenciją bei gebėjimą savarankiškai planuoti ir vykdyti kovines užduotis, – pernai rudenį vykusi operacija kodiniu pavadinimu „Rudens vėsa“. Suplanuotos užduotys buvo vykdomos pietiniuose Goro provincijos rajonuose: Afganistano nacionalinės armijos kariams operacijos metu buvo pavesta kovoti su sukilėliais, tuo tarpu policijos pajėgos turėjo atlikti pastatų apiešką ir sukilėlių sulaikymą. Šioje operacijoje dalyvavo beveik 600 karių – per 400 Afganistano nacionalinės armijos, daugiau nei 100 Goro policijos pareigūnų ir apie 150 kovinio transporto ir technikos vienetų. Operaciją „Rudens vėsa“ planavo ir jai vadovavo Afganistano nacionalinės saugumo pajėgos.

„Savo šalyje vis dar matau daugybę problemų, tokių kaip žmonių nedarbas, prasta ekonominė situacija, nepakankamas išsilavinimo lygis. Visa tai – ilgalaikių kovų Afganistane rezultatas, todėl dabar pagrindinė kariuomenės užduotis yra užtikrinti saugumą savo šalyje sudarant sąlygas nuosekliam valstybės vystymuisi bei geresniam žmonių rytojui. Labai vertiname ir esame nepaprastai dėkingi lietuvių kariams už geranorišką ir efektyvų bendradarbiavimą atkuriant Goro provinciją“, – kalbėjo Čagčarane dislokuoto kandako vadas pulkininkas Muhametas Šoibas Bakši (Muhammad Shoib Bakhshi).

Karinių patarėjų grupės ir ANA karių bendradarbiavimas apima ne tik bendrą operacijų planavimą, bendrus patrulius į Goro provincijos atokius rajonus, bet ir nekovinio pobūdžio užduotis. Lankantis kaimuose vietos gyventojams perduodama humanitarinė pagalba, domimasi gyventojų poreikiais ir problemomis. Tai matydami žmonės supranta, jog šiuolaikinis karys yra ne ginkluota grėsmė, o, visų pirma, pagalbininkas ir užtarėjas. Augant gyventojų pasitikėjimui ANA kariais, tampa aišku, jog vietinėms saugumo pajėgoms nebus sunku užtikrinti stabilią padėtį pasitraukus NATO kariuomenei iš Afganistano, nes visus vienija bendras tikslas – saugumo jausmas bei šviesesnio rytojaus viltys.

„Karinė uniforma yra mano gyvenimas, tačiau visi jau esame pavargę nuo ginkluotos kovos ir smurto – laikas kažką keisti. Bendradarbiaudami su lietuviais supratome, kad dabartinė kova yra kita, nei ta, kai kovojome prieš sovietų invaziją. Mokomės, kad mūsų pagrindinė užduotis yra ne griauti, o statyti, kad ne ginklu kovodami už įtaką teritorijoje, o laimėdami žmonių širdis ir protus pasieksime ilgalaikę pergalę. Mūsų laukia dar daug darbų ir iššūkių, tačiau tikiu, kad einame teisingu keliu“, – toliau dėstė mintis kandako vadas, kovojęs mudžahedų pusėje sovietinės okupacijos metu bei gerai suprantantis laisvės kainą.

Parengta pagal PAG-16 Civilių ir karių bendradarbiavimo karininko kpt. Vaido Bimbirio informaciją.

***

Vasario 23 d. Goro provincijos sostinėje Čagčarane įvyko iškilminga ceremonija, kurioje Goro provincijos gubernatorius Sayed Anwar Rahmati provincijos žmonėms paskelbė, kad Afganistano nacionalinės saugumo pajėgos perima atsakomybę už saugumą keturiose Goro provincijos rajonuose (Čacharsadoje, Lal va Sardžangale, Daulat Jare ir Čagčarane), kuriuose gyvena per 80 proc. visų provincijos gyventojų ir nuo šiol čia užtikrins saugumą.

Taip pat į atsakomybės už saugumą perdavimo procesą yra visi likusieji Goro provincijos rajonai, o galutinis atsakomybės už saugumą perėmimas bus galutinai užbaigtas, kai Goro provincijoje veiklą baigs ir iš jos pasitrauks Lietuvos vadovaujama provincijos atkūrimo grupė (PAG). Pasibaigus atsakomybės už saugumą perdavimo procesui šių metų pabaigoje visos Goro provincijos saugumą užtikrins Afganistano nacionalinio saugumo pajėgos (ANSP).

Vykstant atsakomybės perdavimo procesui Goro provincijoje tarnaujantys Lietuvos kariai toliau tęs misiją, didžiausią dėmesį ir toliau skirdami Afganistano saugumo pajėgų mokymams ir rengimui. Goro provincijoje atsakomybės perdavimas bus baigtas iki 2013 metų rudens, kai atsakomybę už visos provincijos saugumą pilnai perims Afganistano nacionalinio saugumo pajėgos.

Atsakomybės perdavimo procesas Afganistane pradėtas 2011 m. pavasarį, kai buvo paskelbtas pirmasis šio proceso etapas. Vykstant šiam procesui, Afganistane veikiančios tarptautinės pajėgos palaipsniui perduoda atsakomybę už saugumą Afganistano nacionalinėms saugumo pajėgoms, kurios yra parengtos savarankiškai vykdyti patrulius, planuoti ir įgyvendinti operacijas. Atsakomybės perdavimo procesas visame Afganistane vietos pajėgoms turėtų būti užbaigtas iki 2014 m. pabaigos.

Lietuva planuoja iki 2013 metų pabaigos išvesti savo karius iš Goro provincijos ir užbaigti Goro provincijos atkūrimo grupės misiją. Šiuo metu Gore tarnauja 16-oji Lietuvos karių pamaina. Lietuvos karių atitraukimo iš Goro provincijos PAG veikloje dar dalyvaus ir misiją užbaigs 17-oji Lietuvos karių pamaina, į misiją išvyksianti gegužę.

Įrašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *